20 Ekim 2014 Pazartesi

Hangi tavada ne pişirilir?


En lezzetli ızgaraları, tadına doyum olmayan kızartmaları, damak çatlatan et ve tavuk soteleri hazırlayabilmek için mutfaktaki en büyük yardımcımız, tavalar. Peki hangi tavanın hangi yemek için uygun olduğunu biliyor musunuz?

ALÜMİNYUM GRİLL TAVA

Izgara yöntemi ile pişirmek istediğiniz et ve balık türleri için uygundur. Çabuk ve eşit ısı dağıtımı sağlar, sağlıklı pişirme imkanı sunar.


WOK TAVA


Mutfaktaki vazgeçilmezlerimizden olan wok tava, derin olması sebebiyle tavuktan sebzeye, etten deniz mahsullerine kadar pek çok yiyeceği sotelemek için kullanılır. Hızlı ve lezzetli pişirme sağlar. Özellikle soslarla tatlandırılan tariflerde harikalar yaratır.


SAC KAVURMA TAVASI


Mükemmel bir et kavurma yapmak için ihtiyacınız olan en önemli mutfak gereci iyi bir sac kavurma tavasıdır. Etin lezzetini artırır, tam kıvamında pişmesini sağlar.


ÇİFT TARAFLI BALIK KIZARTMA TAVASI


Hamsi gibi kızartmaya uygun balık türlerini, özellikle barbunya balığı gibi fileto balıkları çok rahatlıkla pişirebilirsiniz. Çift yönlü kullanarak daha iyi bir pişirme sağlayabilirsiniz.


TEFLON TAVALAR NASIL TEMİZLENİR?


Teflon tavalar kullanıldıktan sonra içlerinde yapışmış lekeler kalabilir. Bu lekeleri gidermenin çok kolay bir yöntemi var. Bir bardak suya, yarım su bardağı sirke ve iki yemek kaşığı kadar karbonat ekleyin. Lekeli tavanın içine dökün ve 10 dakika kadar kaynamaya bırakın. Böylece teflon tavanız çizilmeden lekeler temizlenmiş olur.


BALIK KOKUSU NASIL GİDERİLİR?


Balık pişirdikten sonra mutfakta kalan kötü kokuyu gidermek için, yarım limon kesin. Ocağı yakın ve en kısık duruma getirin. Limonu ateşin üzerine oturtun. Yavaş yavaş yanan limon hem balık kokusunu yok eder, hem de mutfağınıza hoş bir koku yayar. Balık kokusunu tabak, çatal ve bıçaklardan çıkarmak için ise yıkama suyuna bolca kahve telvesi atın. Telve balık kokusunu emer. Sonra da bol su ile durulayın.
http://beefandfish.com/mutfak-okulu/hangi-tavada-ne-pisirilir.html